Proč má trpaslík tak malou obratnost, jaktože má hůl stejné útočné číslo jako široký meč, proč není mezi zbraněmi uveden palcát, jak je možné, že hraničář je rychlejší než jeho pes, proč ghúl nezpůsobuje ochromení, ...
Tak a podobně zní celá řada dotazů typu Proč?. Na ně je jediná možná odpověď: Protože je to tak v pravidlech napsáno. Co jiného napsat? Snad jen myšlenkový postup autorů pravidel, jehož výsledkem je, že trpaslík má právě takovou obratnost, jaká je v pravidlech uvedena? Smutné je, že autoři výše uvedených typů dotazů je míní smrtelně vážně a vyžadují na ně odpověď. Uvědomte si, že pravidla Dračího doupěte tvoří provázaný systém a nelze jen tak změnit nějakou hodnotu, jak by se někomu zlíbilo. Autoři dle svého nejlepšího vědomí a svědomí stvořili pravidla Dračího doupěte co nejvyváženější, často museli volit rozumný kompromis mezi reálností, složitostí a hratelností - ale o těchto problémech se na stránkách Dechu draka v minulých ročnících rozepisoval Vláďa Chvátil ve svých Světech her na hrdiny.
Něco jiného jsou ovšem dopisy typu Myslím, že trpaslík má příliš malou obratnost. Podle měl by ji měl mít vyšší, protože... Navrhoval bych proto, aby v další verzi pravidel.... Že v tom není rozdíl? Ale je, a velký! Pisatel prvního typu dotazu je jen šťoural, který bezmyšlenkovitě kritizuje. Druhý se naopak nad problémem zamýšlí a navrhuje, jak novou verzi pravidel zlepšit. Takové podnětné připomínky autoři pravidel mají na zřeteli a při tvorbě nové verze nad nimi uvažují - a jsou za ně vděčni.